Skip to content

14 Cubberley AveTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jan 31, 1998

Property Information

Block1722
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
31%
Improvement Value:$171,100
69%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,740+6.7%
2024$8,191+1.2%
2023$8,092+6.5%
2022$7,596+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 3336, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1950