Skip to content

233 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Public Property

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Apr 12, 2011

Property Information

Block1722
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,800
98%
Improvement Value:$5,000
2%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$2,038-1.2%
2012$2,062+2.0%
2011$2,022+1.0%
2010$2,002+11.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$860,000

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 2513, Page 341