Skip to content

286 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block1722
Lot123
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
33%
Improvement Value:$186,100
67%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+6.9%
2024$8,896+1.3%
2023$8,785+6.7%
2022$8,231+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958