Skip to content

40 Cubberley AveTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Jan 22, 1986

Property Information

Block1722
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
35%
Improvement Value:$146,900
65%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+6.7%
2024$7,488+1.2%
2023$7,397+6.5%
2022$6,944+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 2325, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1977