Skip to content

20 Arrowwood DrTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block1722
Lot133
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
29%
Improvement Value:$244,700
71%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,165+6.7%
2024$11,402+1.2%
2023$11,264+6.5%
2022$10,573+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$221,000
DeedBook 3632, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1983