Skip to content

48 Crestwood DrTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$94,500
Last Sale Date
Nov 28, 1983

Property Information

Block1722
Lot148
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
31%
Improvement Value:$232,000
69%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,876+6.7%
2024$11,131+1.2%
2023$10,996+6.5%
2022$10,322+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 2236, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1978