Skip to content

5 Cook Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block1722
Lot158
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
26%
Improvement Value:$299,900
74%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,026+6.8%
2024$13,130+1.2%
2023$12,968+6.7%
2022$12,158+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$445,000
DeedBook 6362, Page 205

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,820DeedBook 6362, Page 205Recorded3/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$485,000
DeedBook 5112, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1980