Skip to content

6 Cook RdTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$84,500
Last Sale Date
Aug 25, 1983

Property Information

Block1722
Lot161
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,700
37%
Improvement Value:$180,900
63%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+6.7%
2024$9,499+1.2%
2023$9,384+6.5%
2022$8,809+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$84,500
DeedBook 2227, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1978