Skip to content

78 Cubberley AveTrenton, NJ 08690

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block1722
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
43%
Improvement Value:$104,500
57%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+6.7%
2024$6,054+1.2%
2023$5,981+6.5%
2022$5,614+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000
Sq Ft1,152DeedBook 6599, Page 1051Recorded8/4/2025

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft1,152DeedBook 6438, Page 1980Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958