Skip to content

7 Ford DrTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block1722
Lot181
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
30%
Improvement Value:$245,700
70%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,383+6.7%
2024$11,607+1.2%
2023$11,466+6.5%
2022$10,763+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 6296, Page 1519Recorded8/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 3703, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1980