Skip to content

188 Ford Dr South

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Sep 30, 1988

Property Information

Block1722
Lot187
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,502
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
30%
Improvement Value:$256,100
70%
Total Assessment$363,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,817+6.7%
2024$12,013+1.2%
2023$11,868+6.5%
2022$11,140+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 2462, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1985