Skip to content

136 Maple Shade Ave EastTrenton, NJ 08690

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block1722
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
38%
Improvement Value:$125,500
62%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,140+6.7%
2024$6,692+1.2%
2023$6,611+6.5%
2022$6,206+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 6332, Page 1402Recorded7/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$291,000
DeedBook 5685, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4253, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2896, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1920