Skip to content

140 Maple Shade Ave EastTrenton, NJ 08690

Built 1945

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block1722
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,100
38%
Improvement Value:$133,300
62%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,520+6.7%
2024$7,049+1.2%
2023$6,963+6.5%
2022$6,536+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 6146, Page 1559

Property Sale

SaleMulti
$297,500
DeedBook 5644, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$145,500
DeedBook 2569, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1945