Skip to content

20 Azalea WayTrenton, NJ 08690

Built 1972

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Mar 29, 2010

Property Information

Block1723
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,787
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,200
32%
Improvement Value:$224,000
68%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,671+6.7%
2024$10,940+1.2%
2023$10,807+6.5%
2022$10,145+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$359,000
DeedBook 6047, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1972