Skip to content

112 Park LaTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block1733
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,700
24%
Improvement Value:$59,000
76%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,738+6.7%
2024$2,566+1.2%
2023$2,535-6.3%
2022$2,706+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5212, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4420, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4050, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1920