Skip to content

20 Eleanor AveTrenton, NJ 08629

Built 1952

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block1880
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,155
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
22%
Improvement Value:$96,800
78%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,363+6.7%
2024$4,089+1.2%
2023$4,040-3.3%
2022$4,176+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$134,900

From:

To:

Sq Ft1,155DeedBook 6263, Page 1450Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$52,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 6230, Page 1118Recorded10/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952