Skip to content

1826 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1925

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block1747
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
17%
Improvement Value:$109,800
83%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+6.7%
2024$4,386+1.2%
2023$4,333-6.3%
2022$4,625+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5189, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 2158, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1925