Skip to content

1395 Nottingham Way

Trenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block1757
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
23%
Improvement Value:$87,000
77%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,965+6.7%
2024$3,716+1.2%
2023$3,671-6.3%
2022$3,918+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 6344, Page 748Recorded9/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$81,900
DeedBook 2415, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1930