Skip to content

2000 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 19, 1999

Property Information

Block1757
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
84%
Improvement Value:$22,200
16%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,969+6.7%
2024$4,657+1.2%
2023$4,601-6.3%
2022$4,911+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3632, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1940