Skip to content

289 Hollywood Dr

Trenton, NJ 08609

Built 1940

Last Sale Price
$74,900
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block1757
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage756
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
28%
Improvement Value:$73,600
72%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+6.7%
2024$3,376+1.2%
2023$3,335-6.3%
2022$3,560+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 6152, Page 1134

Property Sale

SaleMulti
$195,700
DeedBook 5449, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$67,900
DeedBook 2432, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1940