Skip to content

45 Madison AveTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2023

Property Information

Block1773
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
39%
Improvement Value:$120,100
61%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,981+6.7%
2024$6,543+1.2%
2023$6,464+1.9%
2022$6,345+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$237,000
DeedBook 5654, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2368, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1930