Skip to content

34 Sterling AveTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block1773
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
47%
Improvement Value:$85,900
53%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,670+6.7%
2024$5,315+1.2%
2023$5,250+1.9%
2022$5,154+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$223,000
DeedBook 5186, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2875, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1948