Skip to content

54 Sterling AveTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block1773
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
37%
Improvement Value:$127,300
63%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+6.9%
2024$6,465+1.3%
2023$6,384+1.9%
2022$6,262+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945