Skip to content

60 Sterling AveTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Jan 10, 2000

Property Information

Block1773
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
50%
Improvement Value:$69,100
50%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,881+6.7%
2024$4,575+1.2%
2023$4,519+1.9%
2022$4,436+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 3763, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1930