Skip to content

147 Weston AveTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block1807
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
36%
Improvement Value:$128,200
64%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+6.7%
2024$6,576+1.2%
2023$6,497+6.5%
2022$6,098+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948