Skip to content

55 Florister Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block1816
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
33%
Improvement Value:$196,900
67%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,336+6.7%
2024$9,688+1.2%
2023$9,570+6.5%
2022$8,984+5.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972