Skip to content

32 Florister Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1970

Last Sale Price
$156,900
Last Sale Date
Jul 22, 1991

Property Information

Block1816
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
32%
Improvement Value:$197,900
68%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,255+6.7%
2024$9,612+1.2%
2023$9,495+6.5%
2022$8,913+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$156,900
DeedBook 2574, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1970