Skip to content

17 Sanbert Cir

Trenton, NJ 08690

Built 1970

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 22, 1988

Property Information

Block1816
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,306
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,700
39%
Improvement Value:$150,000
61%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+6.7%
2024$8,082+1.2%
2023$7,985+6.5%
2022$7,495+5.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2472, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1970