Skip to content

96 Jonathan Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$22,320
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block1816
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
35%
Improvement Value:$155,500
65%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,429+6.7%
2024$7,901+1.2%
2023$7,805+6.5%
2022$7,327+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$22,320
DeedBook 6206, Page 465

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 3668, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1951