Skip to content

79 Park AveTrenton, NJ 08690

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block1830
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
43%
Improvement Value:$109,300
57%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+6.7%
2024$6,302+1.2%
2023$6,226+6.5%
2022$5,844+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2495, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1920