Skip to content

51 Park AveTrenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block1830
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class10
Description1S CB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
25%
Improvement Value:$297,000
75%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,955+6.7%
2024$13,080+1.2%
2023$12,921+6.5%
2022$12,129+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965