Skip to content

83 Miry Brook RdTrenton, NJ 08690

Built 1992

Last Sale Price
$204,400
Last Sale Date
Jun 17, 1993

Property Information

Block1841
Lot99
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
26%
Improvement Value:$248,500
74%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,802+6.7%
2024$11,062+1.2%
2023$10,928+6.5%
2022$10,258+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$204,400
DeedBook 2697, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1992