Skip to content

144 Briner LaTrenton, NJ 08690

Built 1948

Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block1842
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage827
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
41%
Improvement Value:$130,400
59%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+6.7%
2024$7,277+1.2%
2023$7,188+6.5%
2022$6,748+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948