Skip to content

410 Atlantic AveTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2009

Property Information

Block1871
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage937
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
22%
Improvement Value:$93,500
78%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,246+6.7%
2024$3,980+1.2%
2023$3,932-6.3%
2022$4,197+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3836, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1940