Skip to content

600 Norway Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$239,700
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block1878
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
20%
Improvement Value:$108,100
80%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,761+24.5%
2024$3,825+1.2%
2023$3,779-6.3%
2022$4,033+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,700
Sq Ft982DeedBook 6498, Page 579Recorded8/29/2022

Property Sale

Sale
$52,700
Sq Ft982DeedBook 6489, Page 1379Recorded6/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900