Skip to content

626 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block1880
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
21%
Improvement Value:$100,800
79%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,490+13.4%
2024$3,958+1.3%
2023$3,907-6.7%
2022$4,187+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,092DeedBook 6519, Page 378

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 4933, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 3460, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1950