Skip to content

634 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block1880
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
18%
Improvement Value:$124,000
82%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+6.7%
2024$4,994+30.3%
2023$3,834-6.3%
2022$4,093+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,075DeedBook 6503, Page 1229Recorded10/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 4788, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1950