Skip to content

37 Eleanor AveTrenton, NJ 08629

Built 1954

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block1880
Lot81
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
24%
Improvement Value:$98,300
76%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,578+6.7%
2024$4,291+1.2%
2023$4,239-3.3%
2022$4,382+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 6167, Page 1019

Property Built

Built

Year Built: 1954