Skip to content

1983 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block1882
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
15%
Improvement Value:$131,600
85%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,434+6.7%
2024$5,093+36.0%
2023$3,746-6.3%
2022$3,998+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 6496, Page 4

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,785DeedBook 6496, Page 4Recorded8/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3284, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1910