Skip to content

300 Cypress La

Trenton, NJ 08619

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$518,900
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block1921
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,800
34%
Improvement Value:$162,000
66%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+6.7%
2024$8,053+1.2%
2023$7,955-3.3%
2022$8,223+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$518,900
Sq Ft1,350DeedBook 6580, Page 1430Recorded1/21/2025

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 4910, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2816, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$77,900
DeedBook 2269, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1984