Skip to content

1755 Klockner RdTrenton, NJ 08619

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block1922
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
49%
Improvement Value:$202,000
51%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,955+6.7%
2024$13,080+1.2%
2023$12,921-3.3%
2022$13,357+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 6258, Page 1706Recorded8/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 2326, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1959