Skip to content

1670 Wh-Mer Road

Trenton, NJ 08619

Built 1989
Church/Charitable

Last Sale Price
$712,500
Last Sale Date
Dec 9, 2014

Property Information

Block1922
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
18%
Improvement Value:$596,600
82%
Total Assessment$732,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$9,694-34.1%
2016$14,706+4.8%
2015$14,036+1.1%
2014$13,885+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$712,500

From:

To:

DeedBook 6209, Page 766Recorded12/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$2,050,000
DeedBook 2303, Page 270