Skip to content

1644 Wh-Mer Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block1922
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,456
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,000
53%
Improvement Value:$385,700
47%
Total Assessment$820,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,921+6.7%
2024$27,108+1.2%
2023$26,779-3.3%
2022$27,682+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969