Skip to content

2-24 Lamont Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1973
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2014

Property Information

Block1922
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description2S B-190F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage16.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,850,000
30%
Improvement Value:$6,590,000
70%
Total Assessment$9,440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$332,666+6.7%
2024$311,803+1.2%
2023$308,027-3.3%
2022$318,411+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973