Skip to content

1805 Klockner Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block1922
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
40%
Improvement Value:$121,400
60%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+6.7%
2024$6,662+1.2%
2023$6,581-3.3%
2022$6,803+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3539, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1954