Skip to content

64 Crest Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 25, 2000

Property Information

Block1952
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
35%
Improvement Value:$151,600
65%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,186+6.7%
2024$7,673+1.2%
2023$7,580+6.5%
2022$7,115+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3941, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1920