Skip to content

16 Cardigan RdTrenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block1964
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
34%
Improvement Value:$163,200
66%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,711+6.7%
2024$8,165+1.2%
2023$8,066+6.5%
2022$7,572+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,442DeedBook 6440, Page 1504Recorded5/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961