Skip to content

1131 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Date
Sep 25, 1997

Property Information

Block2010
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,600
28%
Improvement Value:$247,100
72%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,827+6.8%
2024$11,069+1.3%
2023$10,932+6.7%
2022$10,247+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976