Skip to content

5 Strassberg CtTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 21, 1997

Property Information

Block2010
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
26%
Improvement Value:$282,600
74%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,511+6.7%
2024$12,664+1.2%
2023$12,510+6.5%
2022$11,744+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 3190, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1975