Skip to content

1 Strassberg CtTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block2010
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
27%
Improvement Value:$261,400
73%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,612+6.7%
2024$11,821+3.4%
2023$11,428+6.7%
2022$10,712+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,294DeedBook 6440, Page 1727Recorded5/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1977